TOMSK ŞEHRİ

Rusya Tomks Şehri

Rusya’nın Sibirya Federal Bölgesi’nin güneybatısında yer alır. Obi Irmağı havzasının orta kesiminde yer alır. Alçak düzlüklerden oluşan bölge toprakları yalnızca yönetim merkezi Tomsk’un yakınlarında biraz yükselir. Bölge hemen tümüyle tayga ya da iğneyapraklı ormanlarla kaplıdır. Sert kara iklimi ve bataklıklar tarımı engellediğinden ekili alanlar bölge topraklarının küçük bir kısmını oluşturur ve büyük bölümü güneydoğuda yer alır.

Batı Sibirya’daki orman kaynaklarının % 20’sine sahip olan Tomsk Oblastı, bu özelliğinden dolayı, büyük kesiminde temel ekonomik uğraş keresteciliktir. 1980’lerin başlarında bölgede petrol ve doğalgaz çıkarılmaya başlanmıştır. Aynı zamanda gelişmiş bir sanayiye sahip olan Tomsk’un gsmh’sının yarısından fazlası sanayi üretiminden sağlanır, Tarım ve inşaat sektörleri toplam üretimde daha az paya sahiptir. Tomsk’un en büyük ihraç ürünleri petrol, metanol ile makine ve ekipmanlarıdır. Bölgede 6 devlet üniversitesi ile 47 araştırma enstitüsü bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler

İnsan Kukla Tiyatrosu: Kuklalara meraklı biriyseniz o zaman bu yeri mutlaka görmelisiniz. Voskresenskaya Dağı: Şehrin en çok ilgi çeken yerlerinden biri olan ve aynı zamanda şehri yüksek bir yerden izlemek isteyen kişiler için en çok önerilen yerlerin başında gelen bu dağı temiz havası ile de bilinmektedir. Kamp Bahçesi: Şehrin nefes alınacak ve aynı zamanda dinlenilecek en güzel yerlerinden biri olan bu bahçe de zaman geçirmek sizin içinde çok değerli olabilir. Eyalet Üniversitesi: 100 yılı geçen bir tarihe sahip olan ve aynı zamanda sadece şehrin değil ülkenin de en önemli eğitim kurumlarından biri olan eyalet üniversitesini yakından görmelisiniz. Güvercinlikli Ev: Şehrin en eski ve aynı zamanda mimarisi ile en çok ilgi çeken yapılarından biri olan bu ev sizin de ilginizi çekecektir. Siyasi Tarih Anıtı: Şehrin siyasi tarihi bakımından çok önemli olan bu anıtta yer alan resimlere baktığınız zaman insanların o zamanlar neler yaşadıklarını da anlayabilirsiniz. Sibirya Botanik Bahçesi: Birçok bitkinin bir arada bulunabildiği ve aynı zamanda her biri hakkında yeni bilgiler alınabildiği bu bahçe de zaman geçirmek sizin için çok değerli olabili

İklim

Tomsk Bölgesinde Yıl Boyu İklim ve Hava Durumu Rusya. Tomsk bölgesinde yazlar rahat ve parçalı bulutlu ve kışlar aşırı soğuk, karlı ve kapalı. Yıl içerisinde sıcaklık normalde -21°C ila 24°C arasında değişiklik gösterir ve nadiren -34°C altında ve 30°C üzerinde olur.

Tarih

Tomsk bölgesi Rusya işgalinden önce XVII. yüzyıla kadarki nüfus yapısında çoğunluğunu Türk toplulukları, geri kalan nüfusu ise Selküpler ve Hantılardan oluşmaktaydı. Türk toplulukları ise Sibir Tatarlarının ataları idi.

Tatarlar Tomsk bölgesindeki eski Türklerin torunlarıdır. Tomsk şehri Tomsk Tatarları tarafından oluşturulmuştu. Buradaki Türk nüfusunun yoğunlaştığı bölgeler Strejevoy ve karışık olarak Zıryansk, Kolpaşevsk, Krivoşevsk, Tomsk. Tomskta Üç önemli bölgede Tatar nüfus yoğunluğu bulunmaktadır. Tomsk Büyük Cami dolayı. Tatar Kültür ve Eğitim merkezi «Tuganlık» (Tatarca: Туганлык) (Tomsk,1990 y.), Tatar Kültür Merkezinin bölge idaresi (1994 y.). Театр миниатюр при центре «Tuganlık» merkezinde «toyan» (Тоян) adlı tiyatro minyatür bulunu

Eğitim ve Bilim

Tomsk yüksek öğretim alanında 6 üniversite, 48 araştırma enstitüsü bulunmaktadır. Bunlardan 5 tanesi Türk ve yabancı öğrenci alımı yapmaktadır.

Mehmetçik Mahallesi 2576 Sokak No:2/9 Pamukkale DENİZLİ

Pzt – Cmt: 9:00 – 19:00

Rusya Şehirleri

Runi Yurtdışı Eğitim Markasıdır © 2023. Tüm Hakları Gizlidir.

Bilgi Formu